Klucz dynamometryczny to jedno z podstawowych narzędzi, w które wyposażony powinien być każdy, nawet najmniejszy, warsztat. Jednak znajdzie on też zastosowane w budownictwie czy na halach produkcyjnych. Za jego pomocą operator jest w stanie odkręcić oraz przykręcić wszelkie gwintowane połączenia. Ponadto w przypadku klucza dynamometrycznego możliwe jest ustawienie siły dokręcania – siła ta w nomenklaturze technicznej zwana jest momentem – dzięki czemu nie istnieje niebezpieczeństwo „przekręcenia” śruby lub nakrętki, co jest bardzo ważne np. w odniesieniu do świec żarowych. Dodatkowym atutem dla operatorów jest też fakt, że producenci np. samochodów w specyfikacji sprzętowej swojego pojazdu podają dokładne wartości momentu odpowiedniego dla dokręcania konkretnego elementu, co znacznie ułatwia pracę.

Na rynku dostępne jest kilka różnych rodzajów ręcznych kluczy dynamometrycznych. Wszystkie wykorzystują ten sam sprawdzony mechanizm, ale warto wyróżnić kilka z nich.

Klucz dynamometryczny – elektroniczny

W ostatnich latach tego typu klucze zyskują na popularności, ponieważ są bardzo łatwe w obsłudze, a to przekłada się na komfort pracy. Wyposażone są w ekran LCD, który wyświetla w przejrzysty sposób aktualne ustawienia klucza, więc ich odpowiednia konfiguracja to kwestia kilku sekund.  Pomiar naprężenia realizowany jest przez tensometr połączony z drążkiem skrętnym. Kiedy naprężenie przekroczy ustalony limit klucz, w zależności od producenta albo wyda z siebie sygnał dźwiękowy, albo schowa zapadki, co uniemożliwi dalsze dokręcanie. W kluczach tego typu można spotkać dokładność od 0,5% do 4%.

Klucz dynamometryczny z grzechotką

Najbardziej popularny rodzaj kluczy dynamometrycznych, zazwyczaj występujący w zakresie pomiędzy 20 a 200 Nm. Zasada działania klucza jest bardzo pomysłowa, a zarazem prosta. W kluczu znajduje się sprężyna, która podczas ustalania momentu wygina się w odpowiedni sposób oraz specjalna zapadka, która „blokuje” klucz w chwili, kiedy przekroczona zostanie ustawiona siła dokręcania – właśnie wtedy słychać charakterystyczne „kliknięcie”.

Klucz dynamometryczny – wskazówkowy

Klucz wskazówkowy to najbardziej klasyczny i prosty typ dynamometrów. Powyżej rączki klucza znajduje się specjalna wskazówka i podziałka z wartościami momentu. Po osiągnięciu ustawionego naprężenia wskazówka blokuje klucz i nie pozwala na dalsze dokręcanie.

Klucz dynamometryczny – nastawny

Zaskakująco przydatne połączenie klasycznego klucza nastawnego (tzw. „francuza”) z kluczem dynamometrycznym. Łączy w sobie wielofunkcyjność klasycznego klucza nastawnego z dokładnością dynamometru z grzechotką. Charakteryzuje je dokładność na poziomie kluczy z grzechotką.

Jaki klucz wybrać?

Wszystkie te rodzaje kluczy występują w wielu wariantach cenowych. Przed zakupem któregoś z nich należy więc się poważnie zastanowić do czego będzie on używany. Jeżeli potrzebujemy go do nieskomplikowanych, doraźnych napraw, czy po prostu chcemy mieć pod ręką klucz dynamometryczny do użytku domowego, gdzie niepotrzebna jest chirurgiczna dokładność, to narzędzia za kilkadziesiąt złotych, o niewielkim zakresie to dobry wybór.
Inaczej jednak sprawa wygląda w profesjonalnych warsztatach samochodowych, szczególnie tych z szeroką ofertą. W nowych samochodach znajdują się specjalistyczne łączenia gwintowane, które wymagają nie tylko wprawnego fachowca z dużym wyczuciem, ale również odpowiednio dokładnego klucza dynamometrycznego. W tym przypadku widełki cenowe rozciągają się naprawdę daleko, dochodząc nawet do kilku tysięcy złotych za specjalistyczne narzędzie.

Ale tak jak w przypadku wszystkich narzędzi – najdroższe nie zawsze znaczy najlepsze, więc odpowiednie sprecyzowanie swoich potrzeb jest kluczowe.

Zapraszamy do oferty kluczy LEGUM https://www.legum.pl/?s=klucz+&post_type=product&dgwt_wcas=1