Każdy, kto uważa się za profesjonalistę, powinien mieć przy sobie zestaw narzędzi niezbędnych do sprawnego i szybkiego usuwania usterek. Do ich przechowywania niezbędna będzie szafka narzędziowa. Odpowiednia skrzynka lub walizka narzędziowa powinna cechować się mobilnością, ergonomią oraz być poręczna. Na rynku dostępne są ich setki rodzajów, a w tym artykule postaram się przybliżyć niektóre z nich.

Szafka narzędziowa metalowa czy plastikowa?

Zestaw narzędzi w walizcePierwszą kwestią, którą trzeba przemyśleć jest materiał z jakiego będzie wykonana skrzynka na klucze. Do wyboru mamy skrzynki plastikowe lub metalowe.
Plastik jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zminimalizować wagę skrzynki, jednakże stracimy na wytrzymałości. Nawet najtwardszy plastik jest narażony na ścieranie i pęknięcia, na przykład podczas upadków na twarde podłoże. Ponadto plastik ma tendencję do topienia się pod wpływem wysokich temperatur, więc należy uważać, aby przypadkiem nie postawić skrzynki blisko urządzenia, które generuje duże ilości energii cieplnej.
Skrzynki metalowe wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub aluminium. Stal to masywny i bardzo trwały materiał, więc skrzynka z niej wykonana to inwestycja na długie lata. Jednak jej ciężar odbija się na poręczności, co może być szczególnie problematyczne w przypadku skrzynek o większych rozmiarach. Aluminium natomiast jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o stosunek wagi do wytrzymałości, niestety wysoka cena skrzynek z niego wykonanych może działać odstraszająco.

 

Skrzynka warsztatowa mała, duża czy może na kółkach?

szafla narzędziowa 7 szufladKiedy już ustalimy z czego ma być zrobiona skrzynka, której szukamy należy pochylić się nad jej rozmiarami. To zagadnienie musi być dokładnie przemyślane, aby uniknąć różnorakich problemów podczas użytkowania.
Małe skrzynki (do 20 cali), nie pomieszczą wielu narzędzi. Powinny być wykorzystywane do napraw doraźnych oraz likwidacji wymagających niewiele sprzętu usterek. Taka skrzynka jest poręczna i lekka, więc można ją łatwo przenieść a jej przechowywanie nie wymaga wiele miejsca, dlatego jest idealna dla kogoś, kto w miejsce usterki dojeżdża samochodem osobowym. Nie przeprowadzimy jednak z jej pomocą żadnych skomplikowanych lub kompleksowych napraw.
Skrzynki o wielkości od 20 cali są raczej nieporęczne z uwagi na wielkość i wagę, ale rekompensuje to jej pojemność. To dobre rozwiązanie dla mobilnych warsztatów zajmujących się bardziej wymagającymi zadaniami. Z uwagi na jej gabaryty będziemy potrzebowali odpowiednio większego samochodu oraz przygotowanego miejsca na samą skrzynkę.

W przypadku warsztatów stacjonarnych problemu w zasadzie nie ma. Możemy zakupić wózek narzędziowy na kółkach. W przypadku szafki narzędziowej na kółkach nie ma problemu z pojemnością, ponieważ zmieści się tam wszystko czego potrzebujemy. Dodatkowo, w większości przypadków wózek narzędziowy na kółkach jest już w pełni wyposażony oraz posiada szuflady, gdzie narzędzia i sprzęt są odpowiednio pogrupowane. Mamy więc do czynienia i z mobilnością (dzięki kółkom) i odpowiednią pojemnością, niestety zabieranie szafki ze sobą w dalszą (a nawet krótką) podróż jest praktycznie niemożliwe.

 

Zapraszamy do oferty LEGUM https://www.legum.pl/oferta/akcesoria/szafki-narzedziowe/