W piątek, siódmego października w Sali Okolicznościowej „Kryształ” rozpoczęły się szkolenia pod nazwą „OBSŁUGA KOŁA I NAPRAWA OPON POJAZDÓW OSOBOWYCH I DOSTAWCZYCH + TPMS”. Osoby biorące udział w szkoleniu chciały poszerzyć swoją wiedzę, ale również sprawdzić się podczas zajęć praktycznych, które odbyły się w siedzibie firmy LEGUM w Skwierzynie.
Na szkolenie zgłosiło się 14 osób związanych z branżą oponiarską. Nie byli to tylko mechanicy i operatorzy na co dzień pracujący w warsztacie, lecz również właściciele takowych oraz inni szkoleniowcy chcący zwiększyć swoje kwalifikacje, aby skuteczniej uczyć własnych kursantów. Panowie zaczęli zjeżdżać się już od wczesnych godzin porannych.

System kontroli ciśnienia w oponach TPMS

O godzinie dziewiątej w sali „Kryształ” rozpoczęła się pierwsza część szkolenia. Dotyczyła ona systemu kontroli ciśnienia w oponach zwanego TPMS, od angielskiego Tyre Pressure Monitoring System. Pracownik firmy LEGUM, Pan Damian Gorzkowski wprowadził uczestników w temat, który jak się okazało, był dla nich całkowitą nowością, z która nie mieli wcześniej do czynienia. A warto znać tę technologię, chociażby dlatego, że każdy nowo rejestrowany samochód w Polsce musi posiadać taki system. Dodatkowo ważne jest aby żaden wulkanizator nie zapominał o istnieniu czegoś takiego w nowszych samochodach, ponieważ może uszkodzić czujnik podczas wykonywania usługi montażu/demontażu opony.

Kwalifikacja uszkodzeń i naprawa opony

Szkolenie teoretyczne tpmsPo zakończeniu pierwszej części i krótkiej przerwie, mikrofon przejął Pan Ryszard Marcinkowski, znany w całej Polsce ekspert w dziedzinie problematyki wulkanizacyjnej i ogólnie branży oponiarskiej.

Przedstawił on obecnym szczegółową prezentację opisującą najczęstsze błędy, zarówno te praktyczne jak i myślowe, dotyczące ogumienia i wulkanizacji. Podczas prezentacji skupiono się na jak najdokładniejszym przedstawieniu budowy opony oraz miejsc możliwych uszkodzeń. Następnie przedstawiono seminarzystom sposoby klasyfikacji uszkodzeń i doboru odpowiedniej techniki naprawy. To wszystko okraszone pouczającymi i zapadającymi w pamięć przykładami, dlatego wątpliwe jest, aby kursanci dopuścili się tego typu pomyłek podczas swojej pracy. Całość była doprawiona garścią ciekawostek oraz szczyptą humoru.

Zajęcia praktycznie w firmie LEGUM

Siedziba firmy legumPo zakończeniu części teoretycznej, o godzinie dwunastej, całe gremium udało się do siedziby firmy LEGUM, mieszczącej się w Skwierzynie przy ulicy Poznańskiej 5. Kursanci dostali instrukcje jak będzie przebiegała całość oraz jak się do niej regulaminowo przygotować. Po odpowiednim przygotowaniu i zapoznaniu się z firmą, nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Pan Ryszard, jako ekspert z wieloletnim doświadczeniem, osobiście i w pojedynkę poprowadził całe szkolenie. Seminarzyści przebrali się w ubrania robocze i od razu przystąpiono do pracy.
Zajęcia odbywały się na hali wystawowej, której powierzchnia przekracza 600 m2, więc nie można było narzekać na ścisk czy niewygodę.

Pełni entuzjazmu i żądni wiedzy kursanci ochoczo przystąpili do nauki, pod okiem Pana Ryszarda. Profesjonalizm
szkoleniowca i luźna atmosfera, od razu udzieliła się uczestnikom. Zajęcia zaczęły się od rozpoznawania i odpowiedniej naprawy uszkodzeń czoła bieżnika opony, co zostało dokładnie omówione i przećwiczone z kursantami. Nie mogło się także obyć bez uszkodzeń boku opony. Uczestniczy uzyskali gruntowną wiedzę na temat budowy oraz słabych i mocnych punktów opon, która na pewno przyda im się podczas dalszej pracy.

Po dosyć wyczerpujących zajęciach, wszyscy udali się z powrotem do Sali „Kryształ” na obiad po którym czekało ich jednak tylko jeszcze więcej pracy.

Obsługa wyważarki i montażownicy

PZajęcia praktyczne ze szkolenia tpmsod dogłębnym zapoznaniu się z problematyką opony jako takiej, przyszedł czas na prace z maszynami dostępnymi w każdym warsztacie, tj. wyważarką i montażownicą. Większość kursantów miała już doświadczenie z tymi urządzeniami, lecz mało kto wystrzegł się błędów spowodowanych niezbyt dobrymi nawykami. Wielu było zdziwionych, że pewne rzeczy można robić nie tylko łatwiej ale też dużo szybciej.  Szkolenie w zakresie szybkiego i bezpiecznego montażu oraz demontażu różnych rodzajów opon, w tym niskoprofilowych, UHP i Run Flat, przeprowadził gościnnie Pan Tadeusz Zembrzycki.

 

Po godzinie 16 pracownicy firmy LEGUM powoli szykowali się do wyjścia do domu, ale nie był to koniec dnia dla kursantów. Szkolenia trwały nadal i zostały zakończone dopiero po godzinie 18. Wtedy też, bogaci w nowo przyswojoną wiedzę, zarówno teoretyczną jak i praktyczną, kursanci rozjechali się do domów.

Harmonogram szkoleń można znaleźć na stronie internetowej firmy Legum, pod adresem: