TPMS –  Tyre Pressure Monitoring System

Skrót TPMS pochodzi z języka angielskiego i po rozwinięciu daje Tyre Pressure Monitoring System, co oznacza po prostu system monitorowania ciśnienia w oponach. W listopadzie 2014 roku w życie weszła decyzja Parlamentu Europejskiego w sprawie obowiązkowego montażu czujników TPMS we wszystkich nowych samochodach. Można o tym przeczytać w rozporządzeniu (WE) tr 661/209 Europejskiego Parlamentu z dnia 13 lipca 2009 r. Warunki zostały określone w wytycznych ECE-R64. Ponadto każdy samochód po raz pierwszy rejestrowany w Polsce, niezależnie o rocznika, również musi być wyposażony w czujniki TPMS.

Czujniki zostały wprowadzone,aby zapewnić maksymalizację bezpieczeństwa kierowców oraz minimalizację możliwych niekorzystnych skutków nieprawidłowo napompowanego koła. Rozwijając, stała kontrola ciśnienia w oponach i utrzymywanie go na odpowiednio wysokim poziomie zdecydowanie poprawia sterowność pojazdu, zmniejsza zużycie paliwa oraz optymalizuje zużywanie się ogumienia.

Wcześniej wspomniane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego reguluje jednak tylko funkcjonalność systemu, nie zaś jego rodzaj czy technikalia. Dlatego w ogólnym użyciu pojawiły się dwa systemy czujników – pośredni i bezpośredni.
W przypadku pierwszego, zintegrowane z ABS i trakcją czujniki monitorują poszczególne prędkości obrotowe kół. W przypadku niedopompowanej opony pojawiają się różnice w obrotach względem poszczególnych kół, które są niezwłocznieodnotowywane.
System bezpośredni opiera się na czujnikach zainstalowanych wewnątrz koła, jest więc dokładniejszy i szybciej sygnalizuje, że coś jest nie w porządku. Kierowca jest na bieżąco informowany o poziomie ciśnienia oraz ostrzegany o jego spadkach.

TPMS to dosyć młoda technologia, jednak wymóg jej stosowania, z oczywistych względów, zwiększa jej popularność. Właściciele warsztatów oraz ich pracownicy już teraz powinni odbyć szkolenia z tego zakresu, aby nie zostać w tyle.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą LEGUM.pl https://www.legum.pl/oferta/tpms/

Firma LEGUM regularnie organizuje szkolenia dotyczące TPMS, więcej informacji na www.legum.pl/szkolenia